Latvijas
kapitāla tirgus
aktivitātes barometrs
Latvijas
kapitāla tirgus
aktivitātes
barometrs

Par barometru

Signet Bank Kapitāla tirgus aktivitātes barometrs (turpmāk – Barometrs) ir pirmais šāda veida analītiskais pārskats Latvijā, kas apvieno vēsturiskos un aktuālos datus par vietējā kapitāla tirgus aktivitāti laika posmā no 2018. līdz 2024. gadam. Tas sniedz datos balstītu un pārskatāmu ieskatu tirgus dinamikā, kā arī mediju un sabiedrības – īpaši vietējo uzņēmēju – uztverē par kapitāla tirgu.

Barometrā apkopoti ne tikai statistiskie rādītāji par darījumu apjomu un tirgus attīstību kopš 2021. gada, bet arī kvalitatīvie dati – uzņēmēju vērtējumi par finansējuma pieejamību un daudzveidību, kā arī informācijas tvērums vietējos medijos. Šāda datu kombinācija ļauj ne vien novērtēt tirgus attīstību kvantitatīvi, bet arī dziļāk izprast uzņēmēju attieksmi un uztveri.

Barometra mērķis

Barometra mērķis ir radīt pārskatāmu un uzticamu informācijas avotu, kas palīdz uzņēmējiem, investoriem, politiķiem, nozares profesionāļiem un sabiedrībai kopumā labāk izprast Latvijas kapitāla tirgus attīstības virzienus un izaugsmes potenciālu. Barometrs var arī iedvesmot ilgtermiņa pārmaiņām, iedrošinot vairāk uzņēmumu izmantot dažādos finansēšanas instrumentus.

Vienlaikus barometrs ir nozīmīgs rīks finanšu pratības veicināšanai, uzsverot kapitāla tirgus nozīmi nacionālās ekonomikas ilgtspējīgā attīstībā. Tas ir solis pretim aktīvākai iesaistei, ilgtspējīgai tirgus attīstībai un uzņēmumu motivācijai izmantot kapitāla tirgus sniegtās iespējas.

Skatīt visu barometru

Skatīt visu barometru

"Kapitāla tirgus aktivitātes barometrs nav tikai rādītājs – tas ir kompass, kas palīdz virzīt kapitāla tirgu uz ilgtspējīgu attīstību."

"Kapitāla tirgus aktivitātes barometrs nav tikai rādītājs –
tas ir kompass, kas palīdz virzīt kapitāla tirgu uz ilgtspējīgu attīstību"

Roberts Idelsons
Roberts Idelsons
Signet Bank valdes priekšsēdētājs
Signet Bank valdes priekšsēdētājs

Latvijas kapitāla tirgus attīstību šobrīd var salīdzināt analoģijā ar uzņēmuma pirmsākuma izaugsmes posmu – ir izveidots stabils pamats, radusies pozitīva attīstības inerce, un vissvarīgākais tagad ir mērķtiecīgi strādāt pie mēroga paplašināšanas, lai sasniegtu būtisku izrāvienu.

Lasīt plašāk

Lasīt plašāk

Latvijas kapitāla tirgus
attīstības vektors
Latvijas kapitāla tirgus
attīstības vektors

"Augošā investoru aktivitāte signalizē, ka ir kapitāls, kas meklē iespējas Latvijā – jautājums ir, kuri uzņēmumi būs pietiekami drosmīgi tās piedāvāt. Labi zīmoli šodien piesaista ne tikai pircējus, bet arī investorus – un birža kļūst par tiltu starp šīm lomām."

"Augošā investoru aktivitāte signalizē, ka ir kapitāls, kas meklē iespējas Latvijā – jautājums ir, kuri uzņēmumi būs pietiekami drosmīgi tās piedāvāt. Labi zīmoli šodien piesaista ne tikai pircējus, bet arī investorus – un birža kļūst par tiltu starp šīm lomām."

Valters Smiltāns
Valters Smiltāns
Signet Bank investīciju analītiķis
Signet Bank investīciju analītiķis
Investori – tirgus dzinējspēks
Signet Bank Latvijas kapitāla tirgus aktivitātes barometrs 
(2018=100)

Kopumā redzam, ka investoru interese vietējā kapitāla tirgū ir ar veselīgu izaugsmi, taču izvēles iespējas pašlaik ir ierobežotas. Vienlaikus tiek dots skaidrs signāls, ka lielu un kvalitatīvu uzņēmumu kotēšana biržā varētu būtiski aktivizēt institucionālos investorus un padarīt piedāvājumu pievilcīgāku arī mazajiem ieguldītājiem. Tas kopumā veicinātu vietējā kapitāla tirgus aktivitātes pieaugumu

Lasīt plašāk

Lasīt plašāk

Kapitāla tirgus
neizmantotais potenciāls
Kapitāla tirgus
neizmantotais potenciāls

Uzņēmēju informētība aug, bet rīcība aizvien gausa – kapitāla tirgus potenciāls joprojām neizmantots.

Kopš 2021. gada uzņēmēju zināšanas par visiem alternatīvajiem finansējuma instrumentiem samazinājušās, īpaši par publiskajām programmām un investoriem. Iespējams, tas skaidrojams ar apstākli, ka pandēmijas laikā šie instrumenti tika vairāk popularizēti, bet pēcāk komunikācija un līdz ar to arī interese ir kritusies. Taču, lai arī valsts atbalsta instrumenti zaudējuši daļu no savas aktualitātes, kapitāla tirgus joprojām neaizpilda šo brīvo nišu. Uzņēmēju finansējuma izvēlēs turpina dominēt valsts atbalsta mehānismi (Altum, ES programmas), savukārt uzņēmuma kotācija biržā un obligāciju emisijas tiek vērtētas piesardzīgi vai paliek ārpus redzesloka. 

Neskatoties uz kritumu, salīdzinājumā ar 2021. gadu, informētības līmenis par alternatīvā finansējuma iespējām kopumā uzrāda pozitīvu dinamiku. Ļoti labs informētības līmenis tieši par kapitāla tirgus instrumentiem – visvairāk uzņēmēji ir informēti par kapitāla piesaisti caur investoriem 46%, 28% zina par akciju kotāciju Tikai 12% uzņēmēju atzīst, ka nav dzirdējuši par nevienu no šiem risinājumiem — tas ir pozitīvs signāls, kas rāda: tirgus nav vairs «nezināms».

uzņēmēju atzīst, ka ir dzirdējuši par kapitāla tirgus iespējām. Tas ir augstākais informētības līmenis līdz šim.

Lasīt plašāk

Lasīt plašāk

Runāts daudz, darīts maz:
Runāts daudz,
darīts maz:
kapitāla tirgus mediju telpā
Kapitāla tirgus
mediju telpā

"Par kapitāla tirgu publiskajā telpā runājam arvien vairāk, bet rīcība joprojām ir gausa. Barometrs var kļūt par instrumentu, kas palīdz diskusijām pāraugt virzībā, ne tikai viedokļos."

"Par kapitāla tirgu publiskajā telpā runājam arvien vairāk, bet rīcība joprojām ir gausa. Barometrs var kļūt par instrumentu, kas palīdz diskusijām pāraugt virzībā, ne tikai viedokļos."

Ivars Svilāns
Ivars Svilāns
LETA datu pakalpojumu attīstības vadītājs
LETA datu pakalpojumu attīstības vadītājs
Publicitātes analīzes
metadoloģija

Nozīmīga Barometra daļa ir ar kapitāla tirgu saistīto tēmu publicitātes analīze Latvijas medijos. Analīze veikta, izmantojot nacionālās informācijas aģentūras LETA mediju monitoringa datubāzi STATION, apkopojot vairāk nekā 20 miljonus publikāciju. STATION šobrīd ir visaptverošākā Latvijas mediju publikāciju datubāze.

Barometra analīze aptver laika periodu no 2018. līdz 2024. gadam, detalizētāk pievēršoties 2024. gadam. Lai izvērtētu kapitāla tirgus tēmas atspoguļojumu publiskajā telpā, tika analizēti drukāto mediju un interneta portālu materiāli, izmantojot atslēgvārdu šādās kopās: kapitāla tirgus, obligācijas, Nasdaq Riga, kotācija biržā, IPO, akciju emisija.

12 427
Kopumā atslēgas vārdi 2024.gadā ir pieminēti 12 427 rakstos, potenciāli sasniedzot 370 milj. auditoriju (pieminējumu skaits x medija auditorija)
Tēmu pieminējumi
2024.gada janvāris - decembris
Mediju vide kā pamats stratēģiskām izvēlēm kapitāla tirgū

Kapitāla tirgus un uzņēmumu finanšu pārvaldība prasa stratēģisku domāšanu un atbildīgu pieeju. Tādēļ lēmumu pieņemšana šajā vidē ir ilgtermiņa process, kam nepieciešama rūpīga sagatavošanās. Publiskajā telpā pieejamā informācija veido fonu jeb kontekstu, kurā tiek likti pamati tālākām darbībām, un tās izpēte ļauj laikus pamanīt tirgus tendences un izdarīt prognozes par iespējamiem attīstības scenārijiem.

LETA mediju monitoringa datubāzēs analizēta ar kapitāla tirgu saistīto tēmu dinamika kopš 2021. gada.

Redzams, ka kapitāla tirgus ir viena no tēmām, par kuru daudzi ir centušies runāt, taču reāla rīcība bieži izpaliek. Diskusijas par uzņēmumu kotāciju biržā un kapitāla tirgus instrumentu attīstību Latvijā notiek jau gadiem, tomēr tikai pēdējā laikā vērojami konkrēti soļi šo instrumentu praktiskā izmantošanā – tādu, kas citviet pasaulē ir pašsaprotama prakse jau desmitgadēm.

Šajā analīzē aplūkoti seši galvenie tematu bloki: obligācijas, Nasdaq Riga, kotācija biržā, kapitāla tirgus, IPO un akciju emisija. Savukārt dziļākas izpētes fokuss vērsts uz trim no tiem – obligācijām, kapitāla tirgu un kotāciju biržā.

Tēmu pieminējumi
2024.gada janvāris - decembris

Lasīt plašāk

Lasīt plašāk

Lasīt plašāk

Pētījuma autori un datu partneri 

Barometra autori ir Latvijas vadošās investīciju bankas Signet Bank valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons, investīciju analītiķis Valters Smiltāns un citi komandas eksperti. Viņu izstrādātais pētījums ietver Latvijas kapitāla tirgus attīstības datu apkopojumu, vēsturisko un aktuālo tendenču analīzi, kā arī īpaši izstrādātu Barometra formulu – metodoloģiju, kas ļauj novērtēt tirgus aktivitātes dinamiku.

Pētījuma partneris ir nacionālā informācijas aģentūra LETA, kuras datu pakalpojumu attīstības vadītājs Ivars Svilāns ar vairāk nekā 30 nozares ekspertu un datu analītiķu komanda veikuši kvalitatīvu un uzticamu mediju datu analīzi. Viņi apkopojuši informāciju par kapitāla tirgus atspoguļojumu Latvijas mediju telpā, sniedzot ieskatu sabiedriskās domas veidošanā un kapitāla tirgus tēmu attīstībā informatīvajā vidē.

Latvijas uzņēmēju finanšu noskaņojuma aptauja tika veikta sadarbībā ar mediju aģentūru Mindshare Latvia 2025. gada aprīlī. Aptaujā piedalījās 503 Latvijas uzņēmumu īpašnieki, vadītāji, finanšu direktori un citi vadošie speciālisti, sniedzot savu vērtējumu par finansiālo situāciju, daudzveidīga finansējuma pieejamību un uzņēmējdarbības vidi pēdējo 12 mēnešu laikā (no 2024. gada aprīļa līdz 2025. gada aprīlim), kā arī par attīstības plāniem tuvākajā nākotnē. Papildus Barometrā iekļauti arī iepriekšējo gadu uzņēmēju noskaņojuma aptaujas dati, kas iegūti periodā no 2021. līdz 2023. gadam, tādējādi nodrošinot iespēju analizēt attīstības dinamiku un ilgtermiņa tendences.

Attīstīt ilgtermiņā spēcīgu kapitāla tirgu nozīmē mainīt ieradumus – no īstermiņa uz ilgtermiņa skatu, no piesardzības uz stratēģisku rīcību. Runa nav tikai par finansiālo izaugsmi un ekonomisko labklājību, tā ir vērtību maiņa, kur izšķiroša loma ir kapitāla tirgus dalībniekiem. Neviens instruments pats par sevi nerada pārmaiņas. Tās veido cilvēki: uzņēmēji, investori, politikas veidotāji, kuri spēj skatīties tālāk par šodienas ērtībām, izmantot datus un pieņemt drosmīgus un stratēģiski pamatotus lēmumus.

Latvijas kapitāla tirgus aktivitātes barometrs ir pirmais solis šajā virzienā – rīks, kas ļauj uz tirgu raudzīties nevis fragmentāri, bet sistēmiski caur datiem, tendencēm un uztveres analīzi. Tā ir platforma, kas palīdzēs pieņemt pamatotus lēmumus un noteikt nākamos attīstības soļus. Barometrs tiks atjaunots ik gadu, sniedzot konsekventu izvērtējumu par kapitāla tirgus izaugsmes tempu un virzienu. Taču barometrs pats par sevi neizmainīs tirgu – to darīsim mēs kā sabiedrība. Lai kapitāla tirgus kļūtu par reālu izaugsmes platformu, mums jāstiprina uzņēmēju izpratne un uzticēšanās, jāizveido praktiski valsts atbalsta mehānismi, kas samazina riskus un iedrošina potenciālos emitentus, jānodrošina vienkāršs un prognozējams regulējums, kas nerada birokrātiskus šķēršļus, un jāveido pozitīva informatīvā vide, kurā mediji, eksperti un uzņēmumi runā vienotā valodā par attīstību. 

Latvijai ir liels kapitāla tirgus potenciāls – pieprasījums ir, interese pieaug un politiskā griba kļūst aizvien konkrētāka. Atliek vien rīkoties un izmantot visas pieejamās iespējas laikus un jēgpilni.